Czym jest ?

      Możliwość komentowania Czym jest ? została wyłączona

Wysokie ciśnienie krwi czyli tak zwana hipertensja lub choroba nadciśnieniowa (HA) jest przewlekłym schorzeniem układu krążenia, charakteryzującym się okresowo lub stale podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi – zarówno rozkurczowym jak i skurczowym.

W większości przypadków (według badań mowa tutaj nawet o 90%) posiada pierwotny charakter, czyli mówiąc najprościej występuje samoistnie. Nie ma żadnej wyraźniejszej przyczyna somatycznej, którą dałoby się pokonać lub wyeliminować dzięki działaniom medycznym. W pozostałych przypadkach mamy natomiast do czynienia z chorobą posiadającą charakter objawowy – nadciśnienie może być tutaj objawem choroby nerek, gruczołów dokrewnych czy nawet choroby móżgu.

Według klasyfikacji nadciśnienia tętniczego powody do zmartwienia możemy mieć w momencie kiedy ciśnienie skurczowe znajduje się w przedziale 140-159 a rozkurczowe 90-99 (w mmHg). Jest to pierwszy stopień nadciśnienia (tzw. łagodny). W przypadku najwyższego stopnia nadciśnienia (trzeciego, ciężkiego) ciśnienie skurczowe przekracza 180 a rozkurczowe 110. Grozi to naprawdę wieloma chorobami, schorzeniami i może bezpośrednio zagrażać życiu.

Warto podkreślić, że na początku XXI wieku na całym świecie prawie miliard ludzi cierpiał na nadciśnienie – z czego większość w krajach rozwijających się. Według obecnych przewidywań w przyszłej dekadzie liczba ta zwiększyć może się do półtora miliarda. W Polsce zaledwie 1/5 obywateli posiada ciśnienie optymalne natomiast z powodu nadciśnienia w różnych fazach cierpi 29% ludzi.